Reisplanning
Weer in Monte Gordo per maand: wat het IPMA-station naast de deur meet

Het weer in Monte Gordo is dat van de zuidoostelijke punt van de Algarve: in de zomer het warmst van de hele kust, in de winter zacht en droger dan het midden. In juli en augustus is het overdag gemiddeld 30,5 en 30,4 graden, in januari 15,7. De natste maand is december, juli en augustus zijn vrijwel droog.
Anders dan voor de meeste badplaatsen hoeven we voor Monte Gordo niet naar een station ver weg te kijken. Het IPMA, het Portugese instituut voor zee en atmosfeer, heeft een klimaatstation in Vila Real de Santo António, vier kilometer verderop, op 4,8 meter hoogte aan dezelfde kust. De cijfers hieronder zijn de gemiddelden van dat station over dertig jaar, 1991-2020.
Het weer in Monte Gordo, alle maanden op een rij
| Maand | Overdag | 's Nachts | Regen |
|---|---|---|---|
| Januari | 15,7 °C | 7,0 °C | 46 mm · 6 regendagen |
| Februari | 16,8 °C | 7,8 °C | 43 mm · 5 regendagen |
| Maart | 19,2 °C | 10,0 °C | 44 mm · 6 regendagen |
| April | 21,2 °C | 11,7 °C | 40 mm · 5 regendagen |
| Mei | 24,1 °C | 14,3 °C | 25 mm · 4 regendagen |
| Juni | 27,6 °C | 17,3 °C | 4 mm · 1 regendag |
| Juli | 30,5 °C | 19,4 °C | 1 mm · vrijwel droog |
| Augustus | 30,4 °C | 19,7 °C | 2 mm · vrijwel droog |
| September | 27,2 °C | 17,8 °C | 19 mm · 2 regendagen |
| Oktober | 23,4 °C | 15,0 °C | 46 mm · 6 regendagen |
| November | 19,1 °C | 11,0 °C | 69 mm · 6 regendagen |
| December | 16,5 °C | 8,3 °C | 78 mm · 6 regendagen — natste maand |
Veeg opzij voor alle kolommen →
Het klimaat van de hele Algarve per maand, met west, midden en oost naast elkaar
Waarom weersites andere cijfers geven
Wie 'weer Monte Gordo' opzoekt, ziet per site andere getallen, vooral bij het aantal regendagen en de nachttemperatuur. Dat komt doordat de meeste weersites niet met metingen werken maar met een weermodel dat voor elk punt op de kaart een waarde berekent. Handig voor een verwachting, minder betrouwbaar als langjarig gemiddelde.
Het IPMA meet op vaste stations en publiceert per station een klimaatnormaal over dertig jaar. Voor de Algarve zijn er over 1991-2020 drie: Sagres op de westpunt, Faro in het midden en Vila Real de Santo António aan de Spaanse grens. Dat laatste station ligt zo dicht bij Monte Gordo dat we het zonder omweg kunnen gebruiken; voor Albufeira of Tavira moet je met Faro rekenen.
Een regendag telt in deze cijfers als een dag met minstens één millimeter regen. Dat is meestal een bui, geen dag lang grijs. Zelfs in december, de natste maand van Monte Gordo, valt de 78 millimeter in gemiddeld zes van de 31 dagen.
Winter in Monte Gordo: overwinteren van november tot en met februari
Dit is de reden dat Nederlanders Monte Gordo vooral in januari en februari opzoeken. De winter is zacht: overdag 15,7 tot 19,1 graden, 's nachts 7 tot 11. Vorst is hier een zeldzaamheid; het station telt over dertig jaar gemiddeld 0,1 nacht per jaar onder nul. De koudste ochtend ooit gemeten in Vila Real de Santo António was min 2,0 graden, in januari 2005.
Regen is er wel, maar in buien en niet elke dag. December is in Monte Gordo de natste maand met 78 millimeter, november volgt met 69, en vanaf januari zakt het naar 46 millimeter. Tel je november tot en met februari op, dan kom je op zes regendagen per maand; de rest van de dagen is het droog en vaak helder, met een lage zon over een leeg strand.
Wat de cijfers niet laten zien, is het binnenklimaat. Een nacht van 7 graden voel je in een appartement zonder verwarming. Wie voor weken huurt, vraagt vooraf naar verwarming of een airco met warmtestand; waarom dat in Portugal geen overbodige vraag is, staat in ons stuk over overwinteren.
Overwinteren in de Algarve: wat je moet weten over huur, verwarming en papieren
Voorjaar in Monte Gordo: maart tot en met mei
Van maart naar mei loopt de dagtemperatuur in Monte Gordo op van 19,2 naar 24,1 graden en zakt de regen van 44 naar 25 millimeter per maand. Mei telt gemiddeld twaalf dagen boven de 25 graden; in maart is dat er nog geen één. Het is de tijd voor de boswandeling door de Mata, het strandpad naar Vila Real en de eerste middagen op het zand, nog zonder parasolverhuur.
Het zeewater houdt het voorjaar tegen: in april en mei is de oceaan nog koel, al is de oostkust vroeger op temperatuur dan het westen. Hoe dat per maand loopt, staat op onze zeepagina.
Zomer in Monte Gordo: juni tot en met september
De zomer is hier heter dan elders aan de Algarvekust. Juli en augustus komen overdag gemiddeld op 30,5 en 30,4 graden, en het station telt in elk van die maanden ruim zeventien dagen boven de 30. Regen valt er vrijwel niet: juli en augustus samen nog geen 3 millimeter. Het warmst ooit gemeten was 44,4 graden, op 25 juli 2004.
Ook de nachten zijn warm: in juli en augustus koelt het gemiddeld af tot 19,4 en 19,7 graden, met respectievelijk twaalf en bijna vijftien tropische nachten boven de 20. Slaap je zonder airco, dan merk je dat meer dan de middaghitte. Het strand doet daar iets aan: de zeewind houdt de boulevard overdag draaglijker dan het binnenland, en het strandritme van de Portugezen, vroeg en na vieren, is niet voor niets.
September is de maand van het patroonsfeest en van de rustigste strandweken: nog 27,2 graden overdag, de zee op haar warmst, en gemiddeld twee regendagen.
Monte Gordo: strand, markthal, patroonsfeest en hoe je er komt
Herfst in Monte Gordo: oktober
Oktober is in Monte Gordo nog een maand om aan zee te zitten: overdag gemiddeld 23,4 graden, 's nachts 15,0, en het water houdt de warmte van de zomer vast. De regen komt terug, gemiddeld 46 millimeter in zes regendagen, meestal in de tweede helft van de maand. De parasols zijn weg, de parkeerautomaten staan uit en de markthal gaat gewoon om zeven uur open.
Monte Gordo tegen Faro en Sagres
Het verschil met de rest van de kust zit in de zomer en in de regen. In juli meet Vila Real de Santo António overdag 30,5 graden, Faro 29,4 en Sagres 25,2: van de westpunt tot de Spaanse grens loopt het ruim vijf graden op. In de winter zijn de drie stations binnen een graad van elkaar. En het oosten is droger: 417 millimeter per jaar tegen 455 in Faro en 450 in Sagres. Wie in de winter zon en droogte zoekt, zit hier dus goed; wie in de zomer verkoeling wil, rijdt beter naar het westen.
Welke maand past bij jouw reis?
| Je wilt vooral… | Beste maanden | Waarom |
|---|---|---|
| overwinteren | november tot en met februari | zacht, droog genoeg, vrijwel geen vorst, lege boulevard |
| wandelen en fietsen | maart tot en met mei, oktober | 19 tot 24 graden, bos en strandpad zonder hitte |
| zwemmen en strand | juni tot en met september | warm, droog en het warmste zeewater van de Algarve |
| zon zonder hitte | mei, juni en september | overdag 24 tot 27 graden |
Veeg opzij voor alle kolommen →
De verwachting voor je eigen reisdagen
Gemiddelden vertellen wat je kunt verwachten, niet wat er volgende week gebeurt. Voor je eigen reisdagen geeft het IPMA een verwachting per plaats en per uur, ook voor Monte Gordo, en een aparte strandpagina met de verwachte zeewatertemperatuur en golfhoogte voor Praia de Monte Gordo. De officiële weerwaarschuwingen gelden per district; voor de Algarve is dat het district Faro.
Veelgestelde vragen
Hoe is het weer in Monte Gordo in maart?
Gemiddeld 19,2 graden overdag en 10,0 's nachts, met 44 millimeter regen in zes regendagen (IPMA, station Vila Real de Santo António, 1991-2020). Maart is in Monte Gordo de maand waarin het voorjaar begint: de eerste dagen boven de 25 graden komen voor, al zijn het er gemiddeld nog geen twee. Zwemmen is het nog niet; wandelen, fietsen en op een terras zitten wel.
Is Monte Gordo warm in de winter?
Zacht, niet warm. December, januari en februari komen in Monte Gordo overdag gemiddeld op 16,5, 15,7 en 16,8 graden, 's nachts op 8,3, 7,0 en 7,8. Vorst komt vrijwel nooit voor: het station telt gemiddeld 0,1 nacht onder nul per jaar. Het is weer voor een jas in de ochtend en een T-shirt in de middagzon, niet voor het strand.
Wat is de natste maand in Monte Gordo?
December, met gemiddeld 78 millimeter in zes regendagen. November volgt met 69 millimeter. Daarna wordt het al snel minder: in Monte Gordo valt in januari 46 millimeter, in februari 43 en in maart 44. Juli en augustus zijn vrijwel droog, met samen nog geen 3 millimeter.
Is het in Monte Gordo warmer dan in Albufeira of Lagos?
In de zomer wel. Het oostelijke station Vila Real de Santo António meet in juli overdag gemiddeld 30,5 graden, Faro 29,4 en Sagres op de westpunt 25,2. In de winter liggen oost en midden binnen een graad van elkaar. Het oosten is bovendien droger: zo'n 417 millimeter per jaar tegen 455 in Faro.
Waarom geven weersites andere cijfers voor Monte Gordo?
Omdat de meeste weersites met een weermodel rekenen voor een punt op de kaart, en niet met metingen. Deze pagina gebruikt de klimaatnormaal van het IPMA voor het station Vila Real de Santo António, vier kilometer van Monte Gordo, over de periode 1991-2020. Vooral de regendagen en de nachttemperatuur wijken daardoor af van wat je elders ziet.
Bronnen bij dit artikel
Meer over deze plekken
Over de auteur
Ben is oprichter en redactie van Lokaal Algarve. Wij reizen de Algarve zelf. Wat we met eigen ogen zagen schrijven we als eigen ervaring; cijfers, regels en seizoenen buiten onze eigen bezoeken halen we bij de bron — en we noemen welke. Vragen of tips? Ben is bereikbaar via LinkedIn.
Prijzen en tijden op deze pagina: gecheckt of zelf betaald in oktober 2026. Klopt er iets niet meer? Dan passen we het aan.